در تمامی ساعت شبانه روز میتوانید با مشاورین پنگوئن ارتباط برقرار کنید.

با پنگوئن به رویاهایت برس

تخمین رتبه کنکور اونقدر‌ها هم سخت نیست! | خودت تخمین بزن

یکی از دغدغه‌ها و سوالات اصلی هر کنکوری درباره تخمین رتبه است. شاید تو هم مثه خیلیای دیگه دلت بخواد از سیستم رتبه‌بندی کنکور و تراز و نکات مهم در این خصوص اطلاع داشته باشی و همچنین بدونی برای قبولی توی دانشگاه و رشته مورد علاقت درصدها و رتبه و ترازت توی آزمون باید تو چه محدوده‌ای باشه.

در ادامه این مطلب با روش‌های تخمین رتبه کنکور آشنا می‌شیم و فوت و فن این‌کار رو یادت میدیم پس اگه می‌خوای جواب سوالاتت رو پیدا کنی همراه ما بمون.

تخمین رتبه و آگاهی از رتبه بندی

اصلاً منظورمون از رتبه چی هست؟

رتبه کشوری توی کارنامه کنکور سراسری در واقع عملکرد تو در مقایسه با بقیه شرکت‌کننده‌های آزمون رو بدون توجه به سهمیه‌ها، مناطق و بقیه فاکتورها نشون میده. البته رتبه اصلی توی کارنامه کنکور رتبه در سهمیه است که برای انتخاب رشته در دانشگاه سراسری بیش‌ترین تأثیر رو داره.

تخمین رتبه و ترازبندی

برای دریافت مشاوره، تخمین رتبه و انتخاب رشته، اطلاعات زیر را پر کنید تا مشاوران در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

به چی می‌گیم تراز؟

نمره کل یا همون تراز در حقیقت یه تابع از اختلاف نمره شما با سایر داوطلبان جامعه آماری به حساب میاد. تراز نشون‌دهنده وضعیت علمی هر داوطلب کنکور در هر درس نسبت به بقیه شرکت‌کننده‌هاست.

روش محاسبه اون هم بر اساس فاکتورهای نمرات تراز کنکور، ضرایب هر گروه و تأثیر مثبت مواردی مثل معدل و سوابق تحصیلیه. تخمین تراز رابطه مستقیم با نحوه محاسبه رتبه کنکور داره.

تخمین رتبه کنکور و سهمیه مناطق

منطقه ۱ و ۲ و ۳ چه تاثیری داره؟

سهمیه مناطق شامل سه دسته منطقه ۱، ۲ و ۳ میشه که هر کدوم از این سهمیه‌ها توی تخمین رتبه کنکور سراسری نقش دارن. سهمیه منطقه‌ای که شامل حال تو میشه بستگی به محل تحصیلت در سه سال آخر دبیرستان داره.

سهمیه مناطق، داوطلب‌های تمام گروه‌های کنکور رو توی خودش جا میده و شامل حال همه میشه. منطقه‌بندی طبق امکانات رفاهی، تحصیلی و آموزشی هر محل انجام میشه.

نقش سهمیه ها در کنکور

چه سهمیه‌هایی تو تخمین رتبه کنکور نقش دارن؟

خب برای اینکه با تأثیر سهمیه‌ها توی تخمین رتبه کنکور ۱۴۰۱ آشنا بشی اول بهتره انواع سهمیه رو بشناسی. اولین و مهم‌ترین سهمیه کنکور که شامل حال همه شرکت‌کننده‌ها میشه سهمیه مناطقه.

در این سهمیه تمام مناطق کشور بر اساس رفاه آموزشی و امکانات‌شون به سه دسته منطقه ۱، ۲ یا ۳ تقسیم‌بندی میشن.

غیر از این مورد بقیه سهمیه‌های تأثیرگذار در تخمین رتبه کنکور که هرکدوم شامل یه سری افراد میشه سمیه‌های ایثارگران ۲۵ درصدی، ایثارگران ۵ درصدی، رزمندگان، خانواده شهدا، بهیاران و مناطق سیل‌زده هستن.

سهمیه ایثارگران چیه؟

درخصوص تخمین رتبه با سهمیه باید بدونی افرادی که سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد شامل حالشون میشه حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد رو کسب می‌کنن. این سهمیه بین سه گروه تقسیم میشه:

 1. آزادگان و همسر و فرزندان‌شون
 2. جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان‌شون
 3. همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران

روش اعمال سهمیه ایثارگران ۵ درصد هم مثل ایثارگران ۲۵ درصده و این سهمیه شامل گروه‌های زیر میشه:

 1. جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان‌شون
 2. همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

رتبه زیر گروه چیست

رتبه‌ی زیر گروه یعنی چی؟

رشته‌های دانشگاهی در هر گروه تحصیلی توی چند تا زیر گروه دسته‌بندی میشن. به همین خاطر تخمین رتبه بر اساس رشته و دانشگاه انجام میشه. در واقع ضرایب دروس کنکور در زیرگروه‌های مختلف متفاوته و این تفاوت باعث میشه رتبه داوطلب در زیرگروه‌ها با هم فرق داشته باشه.

در نتیجه موقع تخمین رشته قبولی با رتبه و بررسی کارنامه کنکور باید به رتبه زیرگروهی توجه کنی که رشته مورد علاقه‌ات در اون قرار داره. به عنوان مثال در کنکور تجربی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در زیرگروه ۱ هستند و داروسازی در زیرگروه ۲٫

روش اصولی تخمین رتبه

آموزش تخمین رتبه بر طبق کارنامه

خب حالا برای بهتر یاد گرفتن تعیین رتبه کنکور میریم سراغ تخمین رتبه بر اساس کنکور ۱۴۰۰ و سال‌های قبل‌تر :

خب لازمه بدونی که توی بررسی کارنامه کنکور چند قسمت اهمیت بالایی دارن :

 • ماکزیمم نمره کل زیرگروه‌ها

این قسمت همون تراز کنکوره و در تعیین اون علاوه بر عملکرد خود تو، درصدها و نحوه عملکرد تمامی شرکت‌کننده‌ها تأثیرگذاره. مثلاً اگه یه سال سطح سوالات ریاضی کنکور خیلی بالا باشه (مثل پارسال) حتی اگه درصد تو پایین هم باشه ترازت می‌تونه با توجه به عملکرد بقیه رضایت‌بخش باشه. برای همین هم تخمین رتبه بر اساس درصد به اندازه تراز قابل اعتماد و مهم نیست.

 • رتبه کل در سهمیه نهایی

این رتبه نشون‌دهنده رتبه تو با اعمال تمام سهمیه‌های مربوطه است. ممکنه علاوه بر سهمیه مناطق یه سری سهمیه دیگه هم شامل حالت بشه.

 • رتبه و نمره کل زیرگروه‌ها

این بخش مهم‌ترین قسمت توی تخمین رتبه بر اساس دانشگاه و رشته محسوب میشه. در این قسمت رتبه و تراز تو در زیرگروه‌های مختلف قرار میگیره که این موضوع براساس ضرایب درس‌ها توی هر زیرگروه مشخص میشه. مثلا اگه به کارنامه‌ی بالا توجه کنی می‌بینی رتبه داوطلب توی زیرگروه‌های ۲، ۳، ۴ و ۵ بهتر از زیرگروه ۱ شده. یکی از مواردی که توی این موضوع تأثیر گذاشته درصد داوطلب در درس زمین‌شناسیه که توی زیرگروه ۱ اصلاً مهم نیست اما در بقیه زیرگروه‌ها به حساب میاد.

 • رتبه کشوری

این رتبه هم عملکردت در بین تمام شرکت‌کننده‌های کنکور بدون اعمال هرگونه سهمیه یا در نظر گرفتن زیرگروه‌ها رو نشون میده.

یه نکته مهم که باید اینجا بهش اشاره کرد تأثیر معدل بالاست. معدل کتبی این دانش‌آموز ۱۹ هست که نمره خوب و بالاییه با این حال نتونسته تأثیر خاصی روی رتبه نهایی اون بذاره. علت این موضوع شدت رقابت در آزمون کنکوره. در نتیجه تأثیر مثبت معدل نهایی در رتبه کنکور به ندرت اتفاق می‌افته.

دیگه چه مواردی تو کارنامه اهمیت داره؟

 • تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم حداکثر ۲۵ درصد و حداقل ۰ درصده.
 • توی کارنامه‌ی بالا به خوبی تفاوت رتبه کل در سهمیه نهایی و رتبه کشوری مشخصه. رتبه کشوری این داوطلب از بین ۱۳۷۷۸۸ نفر و رتبه‌اش در سهمیه از بین ۵۲۸۰۸ نفره. در تخمین انتخاب رشته رتبه کشوری ملاک کم‌اهمیت‌تری محسوب میشه.
 • در تخمین رتبه کنکور تراز اهمیت بالایی داره. هرچه تراز بالاتر باشه رتبه بهتره. در واقع تراز اصلی‌ترین ملاک در کارنامه کنکوره.

نکات مهم تخمین رتبه کنکور

نکات مهم در تخمین رتبه که باید بهشون دقت کنی

 • توی تخمین رتبه کنکور باید حتماً به تأثیر زیرگروه‌ها و ضرایب توجه کنی.
 • می‌تونی برای تخمین رتبه ۱۴۰۱ از نرم افزار تخمین رتبه استفاده کنی. با این حال باید یادت باشه رتبه کنکور یه چیز نسبیه و ترازها بستگی به سطح سوالات و عملکرد بچه‌ها داره. پس بهتره توی تخمین رتبه ی کنکور از راهنمایی های یه مشاور استفاده کنی که توی این راه تجربه داره.
 • بهترین روش برای تخمین تراز کنکور شرکت در آزمون‌های آزمایشیه. فرمول این آزمون‌ها برای تعیین تراز مطابق فرمول طراحان کنکوره. در ضمن خیلی از کنکوری‌ها در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند که این باعث میشه بهتر بتونی خودتو با جامعه آماری مقایسه کنی.

هر درس رو چند درصد بزنی تا قبول شی؟

برای کسب رتبه مورد نظرت هر درس رو باید چند درصد بزنی؟

بهترین کار برای پیدا کردن جواب این سوال بررسی ضرایب دروس با توجه به زیرگروه رشته مورد نظرته. در واقع شاید لازم نباشه که همه‌ی درس‌ها رو عالی بزنی. اگه هوشمندانه کار کنی اینو در نظر می‌گیری که برای رشته و دانشگاه دلخواهت چه رتبه ای باید کسب کنی و متناسب با اون هر درس رو باید چند درصد بزنی. ما تو این راه می‌تونیم بهت کلی کمک کنیم.

با چه رتبه ای، چه رشته و چه دانشگاهی قبول می‌شی؟

در بحث انتخاب رشته به داوطلبان توصیه میشه که انتخاب‌های خودشون رو توی سه دسته خوش‌بینانه، واقع‌بینانه و بدبینانه قرار بدن. می‌تونی با استفاده از نرم‌افزارهای انتخاب رشته مختلف با انتخاب‌های متفاوتی که داری آشنا بشی. همچنین برای راهنمایی دقیق‌تر و مناسب‌تر بهتره که از یه مشاور حرفه‌ای کنکور کمک بگیری.

اگه بخوای فلان رشته و فلان دانشگاه قبول شی، باید چه رتبه ای بیاری؟

نرم‌افزارهای مربوط به تخمین کنکور برحسب رشته قبولی محدوده شانس قبولی داوطلب‌ها رو دسته‌بندی می‌کنن و بهت نشون میدن. برای استفاده از این نرم‌افزارها باید گروه آزمایشی، نوع سهمیه و رتبه خودتو وارد کنی و نتیجه رو بررسی کنی. کمک گرفتن از یه مشاور باتجربه و کاربلد هم می‌تونه توی تصمیم‌گیری درست خیلی برات تأثیرگذار باشه.

حالا که رتبه‌ات رو می‌دونی چطور می‌خوای انتخاب رشته کنی؟

توی انتخاب رشته هر داوطلب میتونه ۱۵۰ تا انتخاب داشته باشه. بهترین کار برای انتخاب رشته اینه که وقتی انتخاب‌های خوش‌بینانه، منطقی و بدبینانه رو دسته‌بندی کردی اون‌ها رو به ترتیب بچینی.

 • یعنی اول جدول انتخاب رشته انتخاب‌های خوش‌بینانه‌ای رو قرار بدی که بهشون علاقه داری اما ممکنه در اون‌ها قبول نشی.
 • بعد هم موارد منطقی که شانس قبولیت توی اون‌ها خیلی بالاست رو به ترتیب بچین.
 • بعد اون نوبت به انتخاب‌های بدبینانه میرسه. فقط حواست باشه که اگه یه رشته و یا دانشگاه رو اصلاً دوست نداری یا امکان تحصیل در اون برات موجود نیست از همون اول اون رو تو لیست انتخاب رشته نیاری، چون انصراف شرایط سفت و سختی داره.

تاثیر معدل در تخمین رتبه

معدل تو تخمین رتبه چه نقشی داره؟

همونطور که بالاتر هم گفته شد معدل تأثیر چندانی توی تخمین رتبه نداره چون شدت رقابت توی کنکور خیلی بالاست. به همین خاطر فرق چندانی بین داوطلبی که معدلش ۱۰ شده یا ۲۰ وجود نداره!

مزایا و معایب تخمین رتبه با نرم‌افزار

یکی از معایب اصلی استفاده از نرم افزار تخمین رتبه اینه که رتبه رو براساس درصد داوطلبان سال‌های پیش و شرایط کنکور اون سال‌ها اعلام میکنه. این در حالیه که هرسال کنکور شرایط خاص خودش رو داره و هربار یه سری دروس سخت‌تر یا آسون‌تر از سال‌های پیش طراحی میشن.

با این حال از مزایای اصلی نرم افزارهای تخمین رتبه برای پیش بینی رتبه کنکور اینه که با استفاده از اون با  درصدها و نحوه محاسبه تراز بهتر آشنا میشی.

رفیق! نگران چی هستی؟ تخمین رتبه و انتخاب رشته رو بسپارش به ما

تخمین رتبه حرفه‌ای نیاز به دانش و تجربه داره. اگه گیج شدی، اصلا نگران نباش! ما کنارتیم و می تونیم تا رسیدن به هدفت کمکت کنیم. فقط کافیه با ما تماس بگیری…

راستی ما تو زمینه‌های زیر هم می‌تونیم به تو عزیز دل یا دوستان، همسایه‌ها، آشنایان و حتی دشمنان! هم کمک کنیم. فقط کافیه روی لینک‌های زیر کلیک کنی!

برای دریافت مشاوره، تخمین رتبه و انتخاب رشته، اطلاعات زیر را پر کنید تا مشاوران در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 اگه سوالی داری بپرس، اگه نظری داری بگو...
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سودابه بانکی

سلام برای اینکه رتبه ۵۰۰ تجربی بیارم باید هر درس رو چند درصد بزنم حدودا؟

استاد مصدری

سلام این سوال شما بستگی به خیلی از موارد داره از جمله سطح سوالات،سطح دانش آموزان و اینکه کدوم درس رو بیشتر بزنی و کدوم کمتر ،چون ضرایب دروس کاملا متفاوته ولی به صورت حدودی :

عمومی میانگین ۷۵
تخصصی میانگین ۷۰

نسترن ریاحی

تخمین رتبه چقدر می تونه دقیق باشه؟ من با نرم افزار انجام دادم زیاد دقیق نبود

استاد مصدری

سلام امیدوارم که حالت خوب باشه
تخمین رتبه بر اساس اطلاعات سال گذشته می باشد و حدودی درسته اما کاملا دقیق نیست

کیمیا

سلام
نرم افزارا چقدر احتمال دارن درست بگن. اینجور که من فهمیدم خطاشون بالاست.

استاد مصدری

سلام بله هر نرم افزاری خطا داره
شما باید اطلاعات سال های گذشته رو از مراکز معتبر بپرسین
و مشاورین انتخاب رشته با کیفیت میتونن بر اساس کارنامه ها و تجارب زیاد راهنمایی خوبی به شما کنن

امیررضا

سلام. با میانگین درصد ۴۰ توی همه ی درسا و معدل حدود ۱۷٫۵ می تونم رشته ای تو شهر تهران دولتی قبول شم؟

استاد مصدری

سلام رشتتون چیه؟و چی میخواین قبول بشین