برای ارتباط با مشاوران کنکور پنگوئن فرم زیر را پر نمایید.
در تمامی ساعت شبانه روز میتوانید با مشاورین پنگوئن ارتباط برقرار کنید.

با پنگوئن به رویاهایت برس
بستن

مطالعه کنکور

 

مطالعه کنکور

 

داوطبان کنکور سراسری که خود را برای این آزمون آماده می کنند، قبل از تست زدن و آزمون دادن باید مطالعه کنکور مناسبی داشته باشند و به صورت صحیح به مطالعه بپردازند. بدین ترتیب لازم است که دانش آموزان و کنکوری های عزیز از روش های مطالعه کنکور مطلع بوده و بهترین روش مطالعه را انتخاب نمایند. توجه داشته باشید که برای مطالعه کنکور چند نکته زیر را رعایت فرمایید و همچنین می توانید از مشاوران کنکور پنگوئن نحوه مطالعه کنکور و برنامه ریزی درسی مناسب را بپرسید:

 •    حتماً برای مطالعه خود برنامه ریزی داشته باشید
 •    موارد درسی خود را بررسی نمایید تا بتوانید در کنکور موفق باشید
 •    مطالعه ی درس را به صورت اصولی و صحیح انجام دهید
 •    حتماً خود را مورد ارزیابی قرار دهید

 

روش مطالعه کنکور

 

داوطلبان کنکور سراسری نگران مطالعه کنکور نباشید. در این مقاله انواع روش مطالعه کنکور و تکنیک های مطالعه دروس کنکور و بهترین روش مطالعه به شما گفته می شود تا با خیال راحت، و با یک برنامه ریزی درسی اصولی و منظم خود را برای کنکور 98 آماده سازید.دقت نمایید که قبل از زدن تست باید مطالعه کنکور خوب و مفیدی داشته باشید تا بتوانید درصد بالایی در دروس کنکور بزنید. پیشنهاد می کنیم درباره ی برنامه درسی برای کنکور بیشتر بخوانید.

 

مطالعه صحیح کنکور تاثیر بسزایی در قبولی شما در کنکور دارد

 

انواع روش مطالعه

 

1 .روش مطالعه کنکور و بدون نوشتن:این روش، روش مناسبی برای مطالعه داوطلبان کنکور سراسری نمی باشد و افراد پشت سر هم یک درس را می خوانند و احتمال خستگی و خواب آلودگی نیز می باشد.

2 .روش مطالعه گزینشی دروس:در این روش، دانش آموزان چند پاراگراف ابتدایی و انتهایی هر درس و فصل کتاب را مطالعه می کنند و پرسش های هر درس را نیز می خوانند، تیترها و عنوان فرعی و خلاصه کتاب را نیز مطالعه می کنند که این روش نیز روش مناسبی نیست. چون شما نمی توانید بر تمامی مباحث کتاب مسلط شوید و در نتیجه رتبه خوبی در کنکور 98 را کسب نمی کنید.

3. روش مطالعه کنکور خط کشیدن زیر نکات مهم دروس کنکور:در این روش افراد هنگام مطالعه، زیر نکات مهم نیز خط می کشند که اگر اول مطالب را بفهمید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید، مناسب است.

4. روش مطالعه کنکور با حاشیه نویسی:در این روش، افراد پس از مطالعه و درک مطالب کتاب درسی، خلاصه و نکات مهم هر درس کنکور را در حاشیه کتاب یادداشت نموده، این روش مناسبی می باشد اما نمی تواند روش مطالعه کنکور کاملی باشد.

5. روش مطالعه درس کنکور به صورت خلاصه نویسی:این روش از روش های قبلی بهتر می باشد، چون شما می توانید پس از فهم مطالب درسی، خلاصه مباحثی را که مطالعه نموده اید در دفتر خود بنویسید و مرور نمایید.

6. روش مطالعه دروس کنکور با استفاده از کلمات کلیدی:در این روش دانش آموزان، کلمات کلیدی مهم، راحت، با معنی هر درس را که برای آن ها یادآوری می شود، در برگه ای یادداشت می نمایند و به مرور آن ها می پردازند.

7. روش مطالعه پس ختام که بهترین روش از انواع روش مطالعه دروس کنکور می باشد که در ادامه به توضیحات بیشتر آن می پردازیم.

 

روش صحیح مطالعه

 

بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری 98، نگران قبولی در کنکور هستند، بنابراین باید توجه داشته باشند که در کنار یک برنامه ریزی درسی صحیح، باید روش صحیح مطالعه را نیز بدانند و با تست زنی مناسب، خود را برای این آزمون آماده سازند. اگر تکنیک های مطالعه را بدانید و اصولی پیش روید، قطعاً می توانید از نفرات برتر کنکور سراسری 98 باشید. در ضمن توصیه می گردد با مشاوران مجموعه پنگوئن تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات لازم در مورد روش های صحیح مطالعه و تکنیک های مطالعه دروس کنکور را در اختیار شما قرار دهند و کیفیت مطالعه کنکور خوذ را افزایش دهید. پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله برنامه کنکور ریاضی بزنید.

 

تکنیک های مطالعه

 

 •   فاصله گذاری مطالعه دروس: هر درس را با فاصله بخوانید. به طور مثال روزی یک بار خواندن یک درس زیست در یک هفته بسیار تأثیر گذارتر از خواندن آن در دو روز و روزی ده بار می باشد و می تواند در ذهن شما تثبیت شود.        
 •   پیش خوانی دروس کنکور: حتماً قبل از شروع هر درس جدید که تا کنکون نخوانده اید، یک دور آن درس را مطالعه کنید و زیر نکات مهم و کلیدی خط بکشید که در هنگام مطالعه درس جدید کنکور به شما کمک می کند آن مطالب را بهتر متوجه شوید.     
 •    فرمول ها و معادله های دروس محاسباتی را به یاد بسپارید
 •    بعد از چند هفته از مطالعه هر درس از خود آزمون بگیرید و خود را ارزیابی کنید
 •    برای مطالعه کنکور حتماً خواب کافی و استراحت مناسب داشته باشید
 •   تغذیه مناسب داشته باشید و با برنامه ریزی مناسب، روش صحیح مطالعه را پیاده سازی نمایید.

 

تکنیک های مطالعه را از مشاوران پنگوئن بخواهید

بهترین روش مطالعه

 

یکی از دغدغه های اصلی داوطلبان کنکور سراسری این است که بدانند بهترین روش مطالعه برای کنکور چیست و چگونه می توانند بهترین نتیجه را کسب نمایند. طی تحقیقات انجام شده، بهترین روش مطالعه کنکور، روش مطالعه ی PQ6R می باشد که شامل مراحل زیر است:

 • پیش خوانی دروس کنکور: در این مرحله، مطالب درسی را به صورت سطحی بخوانید، عنوان ها و تیترهای اصلی را نگاه کنید و به تصاویر درسی دقت نمایید و خلاصه ی درسی را مرور کنید.
 • پرسش و سؤال درسی: پس از پیش خوانی، از مطالب درسی، عناوین تصاویر و خلاصه از خود سؤال بپرسید و آن را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند که مطالب هر درس کنکور را به صورت مفهومی فرا بگیرید.
 • مطالعه ی عمیق دروس: دروس کنکور را به طور عمیق بخوانید و تسلط کافی بر مباحث داشته باشید که بعد ها با مرور درس ها به تسلط 100 درصد مباحث می رسید.
 •  یادداشت برداری: در این مرحله شما می توانید نکات مهم و کلیدی را یادداشت نموده و خلاصه نویسی کنید.
 •  کنفرانس دروس کنکور: شما می توانید در این مرحله با استفاده از خلاصه برداری خود، مطالب را کنفرانسدهید، و انگار شما معلم هستید و به دانش آموزان مطالب درسی را توضیح می دهید. حتماً این کار را انجام دهید که نتیجه ی خوبی می گیرید و یکی از مراحل مهم مطالعه کنکور می باشد.
 • مرور مطالب درسی کنکور: حتماً بعد از انجام مراحل قبلی در مدت زمان کمی مرور انجام دهید. مرور هر مطلب درسی به شما کمک می کند که آن مطلب در ذهن شما تثبیت شود.
 • تفکر در مورد مطالبی که خوانده اید: پس از مطالعه ی کامل درس، در مورد مطالب کنکور که مطالعه نموده اید، فکر کنید و حتی از خود سؤال بپرسید که چرا در این مورد، این نتیجه حاصل شد. این مرحله در شب ها و قبل از خوابیدن کمک شایانی به شما خواهد کرد تا روش مطالعه کنکور خوبی داشته باشید.

در پایان توصیه می شود جهت راهنمایی بیشتر در مورد نحوه ی مطالعه و تست زنی و برنامه ریزی درسی با مجموعه پنگوئن ارتباط برقرار کنید و از مشاوران برجسته مرکز بخواهید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 

با توجه به این که برنامه ریزی حرفه ای می تواند نقش بسزایی در قبولی شما باشد، پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله « برای کنکور چطور برنامه ریزی کنم تا به هدفم برسم » بزنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اگه سوالی داری بپرس، اگه نظری داری بگو...
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments